It’s never too late
to learn

Welcome To Betül’s Translation World !

Customized training and education programs

Let's keep in touch.

We are here today to understand the clients’ needs and how to fulfil them. We aim to provide a high-quality service and offer clients a broad range of services such as finding suppliers, buyers and sellers, market research and translation
If you have any questions, you best point of contact is us. You can find us our email stated on the website.

How Can I help You ?

The best learning experience

Hands- On Training

Innovative Education.

We support effective learning.

Importance of Education

There is no end education. Life itself is a process of learning. We will always encourage everyone in lifelong education and people to build their confidence in their life .

Manage Your time

Time is the most precious thing in your life. Manage your time wisely and value yourself.

Quality is a top priority

Each person is so precious.You deserve to be taken care of. Sometimes ,you are eager to be happy with something sounded meaningful for you.

What my students
say

“Betül hocayla yaptığımız derste hocanın hem mizacı hem de anlatış tarzından dolayı derste sıkılmıyorum. Ayrıca Betül hocanın anlayışlı olmasından dolayı derste yanlış yapmaktan ya da hata yapmaktan da korkmuyorum. Çünkü onun sayesinde hatalarımdan da yeni şeyler öğrenebiliyorum. Derslerde yaptığımız konuşmalar ve edindiğim bilgilerden çok keyif alıyorum ve çok eğleniyorum. Bundan dolayı benim açımdan derslerimiz çok çabuk geçiyor. ”

Nagihan Özkan

“Kendine özgü ders metotlarıyla size harika bir ders sunuyor. Ezbere dayalı bir sistem yerine dersi en eğlenceli ve kolay hale getirerek İngilizceyi kalıcı olarak öğrenmenize yardımcı oluyor. Kendisiyle yaptığımız derslerde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. Mükemmel aksanı ve İngilizceyi kullanışıyla hep güleceğiniz ve hiç unutmayacağınız İngilizcem dersleri sizi bekliyor. 🙂 ”

Emine Sude İnce

Are you ready to
achieve success?

Let's keep in touch and discuss what you need for success.

About
/Betül

Hello, I am Betül,

I am from Türkiye, Izmir
Sworn Translator
( English, Turkish, Chinese)
Teacher, Advisor

I am thirsty for knowledge
a free-spirited girl
Welcome to my website.

CONTACT
/WITH ME