İzmir’de Sanat ve Tarihin Buluşma Noktası; Alsancak Kültür Sanat Fabrikası 

İzmir’in merkezinde sanat ve tarihin yeni adresi; Alsancak Kültür Sanat Fabrikası. İki müze, süreli sergi salonları, iki kütüphane, çeşitli atölyeler ve daha nicesini tek bir adreste bulabilirsiniz.

.

.  

1884 yılında tamamlanan Tekel İzmir Tütün ve Sigara Fabrikası geniş bir alana sahip. Cumhuriyetin ilk yıllarında da aktif olarak kullanılan fabrika 2004 yılından sonra Tekel İdaresi’nin özelleşmesiyle fabrikada çalışmalar durdu ve kapatılarak uzun yıllar atıl durumdaydı. 2021 yılında Tekel İzmir Tütün ve Sigara Fabrika binası halkın kullanımına açılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine geçiyor. Tarihi fabrikaya yapılan restorasyon, renovasyon ve yeniden inşa çalışmalarının ardından yeni kimliğiyle 2023 yılında ziyarete açılıyor.  

Şehrin merkezinde Alsancak Gar’ına yürüme mesafesinde olan Kültür Sanat Fabrikası küçük büyük herkesin dikkatini çekecek bir biçimde düzenleniyor. Fabrikaya girdiğimizde ilk olarak bizi bahçesi karşılıyor. Geniş peyzaj alanına sahip olan fabrikada yemyeşil çimler ve fıstık çamlarının büyük gövdeleriyle ferah bir ortam oluşturuluyor. 

.

.

.

.

İzmir’in en kapsamlı müzesinden biri olan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde bu bölgedeki kazılardan ortaya çıkan eserler üç katlı geniş bir sergileme salonunda ziyaretçileriyle buluşuyor. Zemin ve birinci katta arkeolojik eserlerden olan heykeller, lahitler, topraktan yapılmış mutfak araç gereçleri, çeşitli altın takılar sergileniyor.  

 

İkinci yani son katta etnografik eser koleksiyonu yer alıyor. Bölgeye özgü giysilerden oluşan tekstil ürünleri, el yazması hat tabloları, cam sanatının uygulandığı pek çok eser bulunuyor.

.

.

Kültür Sanat Fabrikasında bulunan bir diğer müze ise; İzmir Resim Heykel Müzesi. 1952’den beri sergilenen eserler buradaki geniş çaplı sergileme salonlarında ziyaretçileriyle buluşuyor. Müze de Tanzimat döneminden günümüze kadar süregelen çalışmalar sergileniyor. Türk resim sanatının gelişimini gözlemlemek için de oldukça kıymetli bir koleksiyona sahip.

.

.

.

Fabrika içerisinde birkaç tane de kütüphane var. Zengin kitap seçeneklerine sahip olan bu kütüphanelerden ödünç kitap alabilir ve dilerseniz buradaki masalarda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca çocukların ilgisini çekecek biçimde özenle hazırlanmış ayrı bir kütüphane de bulunuyor.  

.

.

Kültür Sanat Fabrikası’nın en gözde yerlerine değindik ama burası bu kadarla da bitmiyor. Çeşitli kültür sanat atölyelerinin düzenlendiği etkinlik salonu, Sanat Sokağı’nda bulunan sanatçılarla birebir iletişim kurulabilen el sanatları atölyeleri, BKM Mutfak, Kahve Dünyası, Simit Sarayı ve mescidiyle fabrikaya girdiğinizde tüm gününüzü keyifle geçireceğiniz kültür ve sanata dair her şeyi burada bulabilirsiniz. En kısa zamanda mutlaka Kültür Sanat Fabrikası’na gelmelisiniz. 

.

.

Tüm fotoğraflar “Merve Nur Türker” tarafından çekilmiştir

Alsancak Kültür Sanat Fabrikası Giriş Ücreti 

Fabrikanın bahçe ve kütüphane gibi alanlarına hiçbir ücret ödemeden girebiliyorsunuz.  

Fabrikanın bünyesinde bulunan müzeler için MüzeKart’la giriş yapılıyor. Müze kartınız yoksa burada bulunan gişeden satın alabilirsiniz. 

Bir yıl boyunca geçerli olan müze kart ücreti yetişkin için 60 tl, 18 yaş üstü öğrenciler için 30 tl, 18 yaş altı öğrenciler ve 65 yaş üstü için ücretsiz (2024/Haziran)

Alsancak Kültür Sanat Fabrikası’na Nasıl Gidilir? 

Alsancak İzban durağı, Alsancak Tramvay durağı veya Atatürk Spor Salonu Tramvay durağından 5-6 dakika yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kültür Sanat Fabrikası Şair Eşref Bulvarı ve Atatürk Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alıyor. Aynı zamanda Alsancak St. John the Evangelist Anglican Kilisesinin de tam karışında bulunuyor.  

Aracınızla giderseniz fabrika bünyesinde bir otopark olmadığını hatırlatmak isteriz. Fakat çevre sokaklara ya da çeşitli ücretli otoparklara da park edebilirsiniz.  

Kültür Sanat Fabrikası Ziyaret Saatleri 

Müzeler haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık 

Müzekart için gişe saat 9.30’a kadar açık  

*Kültür Sanat Fabrikası’nda düzenlenen etkinliklerden haberdar olmak için @izmirkultursanatfabrikasi instagram hesabını inceleyebilirsiniz. 

*Daha fazla bu tip içerik için @kadrajdabiryer instagram hesabını da takip edebilirsiniz. 

Dİğer
Yazılar

Benimle
/İletişime geçin